Fotky Zoe pár dní pred tým, ako mala prísť o všetky vlásky (viac v texte). Foto: Michal Lachkovič
MALÁ VEĽKÁ BOJOVNÍČKA
Zoe nám stále častejšie hovorí, že chce byť zdravá. Jej diagnóza jej veľa berie. Ak by ste ju niekde stretli, na prvý pohľad by ste nikdy nepovedali, čo má to krásne ryšavé dievčatko za sebou a aj to, čo si teraz prečítate, je naozaj len zlomok toho, čo žijeme. EPILEPSIA DEŤOM BERIE DETSTVO. A toľko utrpenia, bolesti a strachu, čo prežívajú tie krásne malé stvorenia, si bežný človek ani len nedokáže predstaviť. Toto ochorenie ovplyvňuje a traumatizuje aj celú blízku rodinu. Napriek tomu sa každé ráno zobudíme s tým, že "JE NOVÝ DEŇ. A KAŽDÝ DEŇ IDEME ODZNOVA".
NAŠE ZAČIATKY
Keď sa narodila Zoe, mysleli sme si, že je všetko v poriadku a od prvej chvíle sme sa tešili nášmu vytúženému dieťatku. Po pár týždňoch sme si všimli občasné slabé zášklby, najskôr len na prstoch, postupne na celej ruke, a to hlavne počas spánku alebo po prebudení. Začali sme mať zvláštny pocit, že niečo nie je v poriadku. Spustil sa kolotoč po lekároch. Tieto prejavy pokračovali postupne aj na dolnú končatinu a vygradovali až po prvý epileptický záchvat v bezvedomí, kedy sme volali zachránku. Po hospitalizácii na detskej neurológii a rôznych vyšetreniach bola našej Zoe stanovená diagnóza epilepsie a nasadené prvé antiepileptiká. Mala 10 týždňov. Teda - celkom takto ľahko a rýchlo to nebolo. Ale o tom niekedy nabudúce.
Prvé vyšetrenia.
EPILEPSIA
Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi spôsobenými abnormálnou elektrickou aktivitou v mozgu. Tieto záchvaty môžu mať rôznu formu – od krátkodobých výpadkov vedomia alebo svalových zášklbov až po generalizované kŕče sprevádzané stratou vedomia. Každý prípad je však individuálny a závisí od množstva rôznych faktorov – niektorí pacienti majú záchvaty zriedkavo, iní častejšie; priebeh a spúšťače sa líšia, a preto je liečba aj manažment epilepsie prispôsobený potrebám jednotlivca.
Podľa najnovších štatistík* je na svete asi 10 miliónov detí s epilepsiou a z toho na Slovensku okolo 8.000. Epilepsia býva často aj súčasťou ďalších diagnóz ako napr. detská mozgová obrna, autizmus alebo poruchy autistického spektra, rôznych genetických syndrómov či mentálnej retardácie.
NEVIDITEĽNÝ HENDIKEP
Sú však aj deti, ktoré majú epilepsiu bez ďalších pridružených diagnóz, ktoré by boli viditeľné na prvý pohľad ale ovplyvňujú kvalitu života alebo schopnosti dieťaťa. V angličtine je na to rozšírený termín Invisible Disabilities - Neviditeľné zdravotné postihnutia/ hendikep. Mnohé z týchto detí žijú medzi vami/nami a vôbec by ste na nich túto diagnózu nespozorovali. Sú to obrovskí bojovníci/bojovníčky, ktorí bývajú zaradení do bežného systému, chodia do škôlky, školy, na krúžky,... Na to, aby sa tlmili ich mozgové výboje, je jedna časť na liekoch, popri ktorých bojujú s mnohými nežiaducimi účinkami, ktoré lieky vyvolávajú - s únavou, nepozornosťou, ťažkými myšlienkami a so strachom z čohokoľvek. Stáva sa, že ich dokonca okolie odsudzuje alebo šikanuje vo chvíľach, kedy týmto malým hrdinom nie je dobre a pritom za to nemôžu. A napriek liečbe stále nie je vylúčené, že môže prísť kedykoľvek záchvat.
A potom je tu skupina detí, ktoré sú tzv. farmakorezistentné. Znamená to, že napriek tomu, že vyskúšali (v prípade Zoe všetky) dostupné lieky a ich väčšinu kombinácií, nič nezabralo. Buď sa po nich frekvencia záchvatov nezmenila a prejavili sa len vedľajšie nežiaduce účinky, alebo niekedy dokonca tak zhoršili stav, že musela prísť záchranka a hľadanie liečby pokračovalo. Takéto deti bojujú veľmi často s kŕčmi rôznych stupňov, ktoré idú až do bezvedomia (generalizovaný tonicko-klonický záchvat, v minulosti nazývaný "Grand mal"), mnohé aj v noci alebo kedykoľvek počas spánku. A nájsť pre nich riešenie, ktoré by im pomohlo je často veľmi náročné, nakoľko z rôznych dôvodov nie sú vždy vhodným kandidátom na aktuálne dostupné operácie. Dokonca na Slovensku sa takéto operácie ani nevykonávajú.
Foto: Lenka Kandravá
Foto: Dorota Holubová
SYNDRÓM NÁHLEJ SMRTI
Pri farmakorezistentnej (ťažko liečiteľnej) epilepsii je známy dokonca tzv. "SUDEP" (Sudden Unexpected Death in Epilepsy) - náhla neočakávaná smrť pri epilepsii - jav, pri ktorom dieťa s epilepsiou zomrie nečakane, pričom riziko sa zvyšuje u detí s ťažkou formou neregulovanej epilepsie, kde môže byť výskyt až 1 zo 100 prípadov*.
* https://www.youngepilepsy.org.uk/about-epilepsy/sudden-unexpected-death-sudep
PROGNÓZY ZOE
Prognózy lekárov pre Zoe po stanovení jej diagnózy boli strašné... Z Bratislavskej neurológie sme sa tak postupne dostali do Brna, neskôr do pražského Motolu. Mala krátko po 3. narodeninách. Tam po náročných vyšetreniach, vzhľadom k jej ťažkým a pravidelným nočným záchvatom, a denným náhlym odpadávaniam (aj 10-15x denne), na ktoré nezaberali žiadne lieky, odporúčali odpojenie jednej celej hemisféry mozgu. Táto operácia by síce možno zastavila záchvaty, ale zanechala by ťažké doživotné následky. Tie by boli v rozsahu od paralýzy a rôznych motorických obmedzení (pohyblivosť ruky a nohy, strata jemnej motoriky), cez rôzne poruchy zraku, kognitívne a jazykové zmeny, psychicko-emocionálne dôsledky, až po problémy s rovnováhou a orientáciou. Jej stav bol však tak vážny, že sme to prijali a dohodli termín operácie, s tým, že potom pre ňu spravíme maximum, aby sme ju dostali do najlepšieho možného stavu. (Titulná foto je robená cca týždeň pred plánovaným zákrokom, kvôli ktorému by Zoe prišla o všetky vlásky.)
Meranie mozgu počas spánku.
ZAČALA PANDÉMIA
Práve v tom období začala pandémia. Asi 5 dní pred termínom operácie nám zavolali z pražskej nemocnice, že ich to veľmi mrzí, ale termín musia presunúť, lebo vzhľadom ku situácii museli zmeniť operačný plán. Bolo to pre nás veľmi ťažké, lebo sme sa už na to nastavili a táto operácia vtedy pre nás znamenala svetlo na konci tunela. Žiť zo dňa na deň bolo ako pozerať každý deň horor. Nikdy sme nevedeli čo sa stane, či skončíme na urgente, alebo či sa na druhý deň zobudíme všetci živí. Doslova. Na urgente aj tak veľmi Zoe nevedeli pomôcť, lebo skoro na nič dobre nereagovala. Bolo to tak ťažké a vypäté obdobie, kedy sme sa pri nej striedali v noci, aby sme dávali pozor a zachraňovali keď prišiel veľký záchvat. Zároveň sme museli striehnuť každú sekundu počas dňa... A aj keď začala pôvodne chodiť ako normálne dieťa, zrazu odmietala, pretože sa bála neustálych pádov, z ktorých mnohé skončili zraneniami. Preto sme jej kúpili detské popruhy na podporu chôdze a bola v nich stále pripevnená a niekoľkokrát denne v nich ostala nehybne visieť kvôli záchvatom. Museli sme opustiť všetky naše pracovné aktivity, lebo sme boli vyčerpaní, nevyspatí a psychicky úplne inak nastavení. Veľmi sme jej chceli pomôcť. Našťastie sa nám začali v pracovnej oblasti vracať plody našej práce, vďaka čomu sme si mohli finančne dovoliť hľadať všemožné riešenia.
Začiatok pandémie a vyšetrenia v Prahe.
Popruhy - naša dennodenná súčasť.
DRUHÝ TERMÍN OPERÁCIE
Skúsili sme toho veľa. Po rôznych terapiách, oficiálnych aj alternatívnych, všemožných preparátoch či medicínach, sme sa dostali do bodu, keď sme začali pozorovať malé zlepšenia. Naviac sme po viacerých úvahách dospeli k tomu, že skúsime znížiť dávky liekov, ktoré Zoe brala úplne od mala. A tam nastal malý zázrak. Vysadzovaním jej hlavného lieku, postupne prestala odpadávať počas dňa. Aby ste tomu rozumeli, častým vedľajším účinkom mnohých antiepileptík bývajú aj ďalšie záchvaty (áno, paradoxne je to tak). Presne toto bol náš prípad a po nejakom čase bolo jasné, že denné odpadávanie spôsobovali lieky. Po úplnom vysadení týchto liekov jej však naďalej zostali stále veľmi silné nočné záchvaty.
Ostali sme na pochybách, či je plánovaná operácia naozaj najlepším riešením. Modlili sme sa, aby sa ukázala tá najlepšia možnosť. Asi 4 dni pred druhým termínom sme mali znova telefonát z nemocnice, s podobným záverom, že ich to veľmi mrzí, ale žiaľ musia operáciu opäť presunúť. Aby ste chápali, zrušiť plánovanú niekoľko hodinovú operáciu s viacerými špičkovými odborníkmi, to sa nedeje len tak. No pre nás to bol signál, aby sme sa nevzdávali a hľadali ďalej.
Tri mesiace po tom, ako Zoe prestala počas dňa odpadávať, začala ako 4-ročná konečne opäť sama chodiť.
MOŽNÉ AJ NEMOŽNÉ
Je úžasné, že v dobe, kedy vám je najťažšie, akoby sa vám začalo vracať všetko dobro, čo ste spravili na tomto svete. Aj keď o našom probléme vedela len hŕstka našich najbližších z rodiny, priateľov a obchodných partnerov, začali sa nám ozývať z každej strany ľudia, ktorí nám chceli pomôcť a nasmerovali nás na ďalšie možnosti. Konzultovali sme s rôznymi zahraničnými pracoviskami a odborníkmi cez Nemecko, Švajčiarsko, Izrael až po USA, do Izraela sme neskôr aj vycestovali na špeciálny druh diagnostiky, ktorý sme nenašli v Európe. Zoe rehabilitovala, pretože neustále záchvaty jej spôsobili slabú hemiparézu jednej časti tela, navštevovali sme postupne rôzne terapie (terapia hrou, hipoterapia, osteopatia, kraniosakrálna terapia, dúhová terapia, muzikoterapia, skenar, neurálna stimulácia mozgu vo Viedni, atď....). Každému sme dali dostatočný čas a vždy sme si hovorili, že tým "zberáme percentá", aby bolo Zoe lepšie. Do toho sme testovali ďalšie lieky, ktoré postupne prichádzali na trh, aj také, ktoré ešte neboli schválené na Slovensku, ale mali sme na ne od lekárov dobré referencie. Niektoré nám nechcela preplatiť poisťovňa, tak sme ich v plnej výške platili sami. No pri väčšine z nich sa namiesto zlepšenia, stav nie len zhoršil, ale prejavili sa tak silné vedľajšie účinky, že sme museli volať záchranku.
DOPADY EPILEPSIE
Napriek tomu, že je Zoe dnes už krásna mladá 8 ročná dáma, ktorá miluje zvieratá, nádherne spieva, tancuje, behá, je veľmi šikovná, komunikatívna a pokecá si aj v angličtine, každý deň čelí svojej diagnóze. Veľmi ju vyčerpávajú silné nočné záchvaty. Ráno je veľmi precitlivelá na každý zvuk, a tak nemôže navštevovať školu a je na individuálnom učebnom pláne. Má veľa obmedzení a potrebuje neustály dohľad, lebo nikdy nevieme čo príde (a žiaľ aj prichádza). Jej epilepsia nám prináša rôzne náročné výzvy. Nemôže ísť sama prespať ani ku starým rodičom, lebo ťažké záchvaty počas spánku dajú veľmi zabrať a niekedy máme čo robiť, aby sme ich dokázali zvládnuť dvaja dospelí. Každú noc má na ruke nasadený špeciálny monitor, ktorý v prípade záchvatu spustí alarm (ale ani ten najmodernejší typ žiaľ nie je 100%-ný). V prípade, že zaspí počas dňa, musí byť pod kamerou, lebo len pár sekúnd bez pozornosti môže byť fatálnych. Posledné leto dokonca absolvovala operáciu šliach na oboch nohách, lebo záchvaty jej ich po rokoch tak stiahli, že nevedela dobre dostupovať na päty a mala veľmi nestabilnú chôdzu. Takže k monitoru sa pridali počas nocí aj ortézy na oboch nohách. Našou súčasťou sa stali špeciálne lieky prvej pomoci, ktoré musíme mať nonstop pri sebe, aj keď ideme len na prechádzku pri dome.
Operácia nôh.
Naša bojovníčka silno makala, aby sa po operácii opäť postavila na nohy.
AKO JE TO DNES
Začiatkom roku 2025 absolvovala Zoe vyšetrenia v Brne, ktoré sme vybrali ako jednu z najlepších kliník za posledné obdobie, čo sa týka výsledkov a prístupu. Javila sa totiž šanca na operáciu, ktorá by ju mohla konečne zbaviť častých záchvatov. Tam nám však oznámili, že vzhľadom k zisteniam a rozsahu jej problému, žiaľ operácia, ktorá by jej pomohla, nie je možná…
Tým jej zhasla zatiaľ posledná možnosť, ako sa zbaviť tej hroznej choroby medicínskou cestou…. Ale je tu ešte jedna. Zázrak. Ale aj tomu treba ísť v ústrety. A naviac, vidíme, ako ide veda dopredu každým rokom. Ako sa prichádza na nové riešenia v oblasti liečby rôznych diagnóz. A akým urýchľovačom je umelá inteligencia, ktorá je nápomocná v objavovaní nových možností. Preto sa nevzdávame a so zdvihnutou hlavou ideme ďalej. Zisťujeme, študujeme, čítame, konzultujeme a veríme, že pre Zoe nájdeme vhodné riešenie.
FN Brno, 2025
ČO TO STOJÍ
Počas tejto cesty sme si prežili a stále žijeme to, aké náročné je mať ťažko choré dieťa. Psychicky, fyzicky ale aj finančne. Dodnes nás celý tento proces stál šesťciferné číslo v eurách (ako taký menší byt v Bratislave). Viacerí lekári boli dokonca prekvapení, že po preštudovaní všetkých jej správ, by čakali dievčatko v oveľa horšom stave. To je však výsledok toho všetkého, čo ste videli vyššie. Naviac pre Zoe od úplného začiatku zabezpečujeme špičkové doplnky výživy, vďaka ktorým takmer vôbec nebýva chorá, čo je obrovský benefit, keďže počas ochorení sa stavy detí s epilepsiou veľmi zhoršujú. Sme vďační, že sme sa vo svojom živote dokázali vďaka našej húževnatosti, pracovnom nasadení, neustálom vzdelávaní, práce na sebe a využitia správnych príležitostí, dostať pred narodením Zoe do bodu, v ktorom sme si to všetko mohli finančne dovoliť bez cudzej pomoci. Vďaka tomu sme mohli Zoe venovať všetok svoj čas, ktorý tak potrebovala, aby sme jej aspoň čiastočne kompenzovali to, o čo prichádzala. Sme s ňou stále. Riešime okolo nej toho tak veľa. Toto všetko si vyžaduje čas, energiu, financie. Náklady na rehabilitácie, terapie a liečbu Zoe nás každý mesiac stoja sumu ako hypotéka na veľký byt v Bratislave. Napriek tomu sme odhodlaní spraviť všetko pre to, aby sme jej pomohli a aby mohla raz žiť čo najkvalitnejší život.
ZALOŽENIE ZDRUŽENIA EPI-C LIFE
Preto sme zriadili Občianske združenie EPI-C LIFE. Názov v preklade znamená EPI-CKÝ ŽIVOT a je tak trocha slovnou hračkou, ktorá v sebe ukrýva nie len EPIlepsiu, ale slovo EPICký tiež znamená hrdinskosť, ktorou prechádza každé takéto dieťatko a aj jeho rodičia a najbližšia rodina a intenzívne prežívanie každého jedného ich dňa. Prostredníctvom neho chceme pomáhať Zoe a ďalším detičkám (a ich rodinám), ktoré majú epilepsiu a ďalšie zdravotné znevýhodnenia. Pracujeme aj na ďalších projektoch, ktorými chceme podporiť toto združenie a priebežne vás o nich budeme informovať. Uvedomujeme si totiž, že veľa rodín, ktoré sa dostanú do takýchto situácií, to nevedia zvládnuť sami a potrebujú pomoc. Ďakujeme preto všetkým, ktorí ste alebo budete jeho súčasťou, či už ako jednorázoví alebo pravideľní prispievatelia. Takto vieme spolu spraviť tento svet lepším. Vďaka.
Foto: Katarína Obermanová
Ak chcete prispieť, môžete na TRANSPARENTNÝ ÚČET:
IBAN: SK2083300000002802742080
Alebo sa staňte sa naším pravidelným prispievateľom / prispievateľkou a nastavte si mesačný trvalý príkaz, pokojne na 5 € - 10€, ktoré tak vymeníte za pravidelný dobrý pocit a zároveň veľkú pomoc. ĎAKUJEME.
Transparentný účet občianskeho združenia Epi-c Life ・ BIC: FIOZSKBAXXX ・ Adresa banky: Fio banka, a. s., pobočka zahraničnej banky, Dunajská 1, 81108 Bratislava
Ak nám chcete zanechať správu, kliknite SEM.